E-Kitap ve Formatları

Kâğıt üzerine basılmış olan kitaplardan farklı olarak elektronik cihazlar üzerinde okunabilen kitaplardır. E-kitap, elektronik ortama aktarılmış veya elektronik ortamda yayınlanmış olan ortamlarda kullanılan çeşitli yazılımlar ile bunları kullanan bilgisayarlar ve cep telefonlar sayesinde izlenebilen metin, resim, film ve sesleri barındıran bir medya formatıdır. E-kitaplar düz metin şeklinde olabildikleri gibi, elektronik ortamda da kitap okumayı kolaylaştırıcı farklı formatlarda kullanıma sunulmuş olabilirler. Çeşitli yardımcı programları kullanılarak elektronik cihazlar üzerinde e-kitapları okunabilir. Ayrıca elektronik cihazlar yardımı ile e-kitaplar da oluşturulabilir.

http://www.barisdogan.com.tr/file/ebook02.jpg

E- Kitap okuyucu

Genel olarak Ipad, Android tabletler, akıllı telefonlar, kitap okuyucu cihazlar ve bilgisayarlarda okunabilen her tür dosyaya E-kitap denilebilir. E-Kitapların en büyük avantajı ise yüzlerce kitabı kullanıcının taşıyabilmesidir. İlave bir cihaz taşımadan telefonun veya tablet içerisinde taşıması çok kolay olan özel E-kitap okuyucu cihazlar ile 32 GB lık bir hafıza ile 10.000 – 15.000 civarında kitabı kullanıcı taşıyabilir (kitaptarama, 2016).

E- Kitap Formatları

E-kitap teknolojisi gelişmekte olan bir teknoloji olduğu için henüz bir standart dosya formatı oluşmamıştır. PDF formatındaki kitaplar kullanım kolaylığı, uyumluluk ve çok bilinirlik avantajlarını kullanarak öne çıkmaktadır bunun yanında EPUB formatı ise açık kaynak olma özelliğinden dolayı 2011 yılında popülerliğini hızlı bir şekilde arttırmıştır. (Kitaptarama, 2016). Gelişen teknoloji ile beraber bazı E-Kitap standart dosya formatları;

AZW – (.azw dosya türü): Kindle cihazında kullanılan amazon.com web sayfasında tercih edilen dosya biçimidir.

EPUB – (epub dosya türü): Apple iPad/iBooks, Nook, Sony Reader, Kobo ve birçok  e-kitap okuma cihazının kulanmış olduğu büyük yazılım firmalarının desteklediği yayın formatıdır.

IBOOKS – (ibooks dosya türü): Apple iPad/iBooks, zengin içerikli kitapların basım formatıdır.

PDF – (PDF dosya türü): Adobe firması tarafından geliştirilmiş olan dosya ve elektronik kitap biçimidir.

LIT – (LIT dosya formatı): Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Açmak için Microsoft reader kullanılabilir veya Convert LIT programı ile de yazı dosyasına çevrilebilir.

RTF – (Rich Text File): Zengin içerikli yazı formatı, tüm bilgisayarın desteklediği dosya okuma formatıdır.

MOBI – (Mobipocket): Küçük paket cep bilgisayarlarında e-kitap okumasına imkân veren dosya formatıdır.

LRF – (LRF dosya türü): Eski model Sony Reader yazılımını kullanan cihazların. epub uzantılı e-kitap dosyalarını açmak için kullanılan dosya formatıdır.

PDB(Palm Doc): PDB Palm e-kitap okuma cihazlarının desteklediği dosya formatıdır.

CHM – (CHM dosya türü): organize edilmiş HTML dosya tipi formatıdır.

HTML / HTM – (Hypertext): HTML web tarayıcılarının kullandığı dosya formatıdır.

OPF – (Open Electronic Package): OPF is an XML tabanlı e-kitap okuma formatıdır.

TEXT – (Plain Text): Basit yazı metin formatıdır.

DJVU –DjVu tarayıcıdan taranarak tasarlanan kitapların formatıdır.

Kaynakça

Kitaptarama, (2016).  www.kitaptarama.com web sitesinden 7 Haziran 2016 tarihinde http://www.kitaptarama.com/e-kitap.aspx adresinden ulaşılmıştır.

    wpChatIcon